از دست دادن و از پا نیفتادن

از دست دادن و از پا نیفتادن

چگونه با از دست دادن کنار بیاییم؟

نویسنده: دکتر مریم حناساب زاده اصفهانی، متخصص روان شناس بالینی

یک ضرب‌المثل چینی می‌گوید: «بالاخره لیوان هر کسی یک روز می‌شکند.» و معنی‌اش این است که هیچ یک از داشته‌‌های ما در این دنیا همیشگی نیست و روزی آنها را از دست می‌دهیم. ثروت، شهرت، قدرت، شغل، عشق، عزیزان، والدین، سلامت، زیبایی و… . همه و همه ممکن است روزی از بین بروند…

در این مطلب نکته‌هایی برای رویارویی بهتر با پدیده «از دست‌دادن» از هر نوعی که باشد، برایتان آورده‌ایم.

احساس درماندگی و تسلیم، تحریک‌پذیر شدن، ترس، پرخاشگری، احساس گناه، بدبینی، حالت بغض و گریه، کابوس‌دیدن و از دست‌دادن روحیه شاد و حس شوخی از حالت‌های روان‌شناختی شایع افرادی است که شغل، تحصیل، عشق یا عزیزی را از دست می‌دهند.در چنین مواقعی ممکن است فرد حتی احترام به خود (احساس ارزشمندی) را از دست بدهد، در تمرکز با مشکل روبرو و حتی گاهی دچار فراموشکاری شود. گاهی نیز قضاوت نادرست در مورد دیگران و موقعیت‌ها پیدا می‌کند و مثلا اگر اخراج شود، این طور قضاوت می‌کند که همه او را کنار می‌گذارند. مشغول‌شدن ذهنی و به گونه‌ای تکراری با حادثه‌ای که رخ داده است نیز در چنین زمان‌هایی رایج است و تا آنجا پیش می‌رود که ممکن است شکل وسواس به خود بگیرد. متاسفانه ممکن است بعضی از افراد پس از یک بحران از دست‌دادن، به رفتارهای نادرستی مثل پرخوری، افزایش مصرف دارو، سیگارکشیدن، مصرف مواد و الکل روی بیاورند. همچنین واکنش‌های جسمانی به از دست‌دادن نیز وجود دارد که شامل تعریق دست‌ها، لرز، خشکی گلو و دهان، مشکل در هضم غذا، افزایش ضربان قلب، انواع سردرد‌ها، مشکلات خواب، خستگی و آسیب‌پذیری به بیماری‌های جسمی می‌شود.

انکار، ممنوع!

گذر دوران غم و اندوه به زمان نیاز دارد. حتما تا به حال دیده‌اید که با گذشت زمان، پذیرش و قبول خبر درگذشت یک شخص، برای بازماندگان او آسان‌تر می‌شود. در واقع همان‌گونه که فرد داغدیده نمی‌خواهد خبر از دست‌دادن عزیزش را باور کند، پذیرش از دست‌دادن چیزهای مهم در زندگی نیز خبر ناگواری است که معمولا هیچ‌کس ابتدا آن را باور نمی‌کند یا حتی پس از باخبر‌شدن از آن، دچار بهت و شوک می‌شود. هنگام از دست‌دادن یک شیء، فرصت، عشق، سلامت، شرایط یا هر چیز دیگر، ممکن است احساس کنیم که چیزهای زیادی را از دست داده‌ایم و تمام امیدها، آرزوها و لذت‌های ما نابود شده و دنیا به آخر رسیده است، در حالی که حقیقت چیز دیگری است و همچنان نعمت‌های بسیار دیگری داریم که باید برای داشتن آنها قدردان و شکرگزار باشیم و هر لحظه و ساعت را همانگونه که است، بپذیریم و توجه خود را بر زندگی در حال متمرکز کنیم (مفهوم ذهن‌آگاهی در رویکرد‌های جدید روان‌شناختی.) باید با احساسات دردناکی مانند احساس تقصیر(گناه روانی)، خشم و رنجش، احساس پشیمانی و… کنار آمد.

وقتی چیز مهمی را از دست می‌دهیم، گاهی دچار احساس گناه می‌شویم. مثلا ممکن است فرد داغدار به خاطر وعده‌ای که در زمان زندگی متوفی به وی داده بوده و به آن عمل نکرده است، احساس کند در مرگش مقصر است یا همسری، از اینکه با همسرش بحث داشته است، احساس پشیمانی شدیدی کند. حتی ممکن است فردی که فلج شده، از اینکه زمانی قدر سلامت خود را نمی‌دانسته، نسبت به خود خشمگین شود و احساس‌های بد دیگری داشته باشد. بیشتر افراد فکر می‌کنند احساساتی بودن خوب نیست و با منطقی بودن منافات دارد، اما واقعیت این طور نیست، بنابراین در چنین مواقعی بهتر است یاد بگیریم از احساسات دردناک و واکنش‌های خود در برابر از دست‌دادن چیزی، (البته احساساتی که در چارچوب منطق هستند)، پیروی کنیم. به این معنی که وقتی چیزی را از دست می‌دهیم و حال خوشی نداریم، به خواسته‌های احساسی خود احترام بگذاریم و به شکلی معقولانه مطابق آنها رفتار کنیم. مثلا اگر دوست داریم تنها باشیم، تنها بمانیم، اگر حسمان می‌گوید با بیرون رفتن به آرامش می‌‌رسیم، حتما برویم و با مردم باشیم. اگر با دعا و راز و نیاز حالمان بهتر می‌شود، چنین کنیم، چون در این مواقع معمولا نسخه یکسانی برای همه وجود ندارد. شما می‌توانید گریه کنید یا حتی فریاد بکشید اما همان طور که گفته شد چنین واکنش‌های احساسی‌ای بهتر است در چارچوب منطق و کنترل شده باشند. باید به خود یادآور شد که احساسات دردناک برای همیشه ادامه نخواهند داشت و سرانجام روزی به پایان خواهند رسید. گرچه با از دست دادن عشق یا هر چیز عزیز دیگری، سخت است بتوان به زندگی امیدوار بود و بیشتر ما فکر می‌کنیم اندوه ناشی از این فقدان همیشگی خواهد بود، اما واقعیت این است که هیچ چیز در این دنیا ماندگار و پایان‌ناپذیر نیست و همه چیز در حال گذر و تغییر است. احساسات نیز از این اصل جدا نیستند و از هرنوعی که باشند، خوشایند یا ناخوشایند، به هر حال و با گذشت زمان از شدتشان کم می‌شود یا حتی تغییر حالت می‌دهند.

از خانواده و دوستان کمک بگیرید

وقتی چیزی را از دست داده‌اید، بیشتر از همیشه به صحبت و همدلی با اطرافیانتان نیاز دارید. در چنین شرایطی یاد بگیرید از اشخاصی که به آنها اطمینان دارید (والدین، دوستان، معلم، مشاور یا روان‌شناس) کمک بخواهید. این کار کاملا منطقی است و نشانه ضعف و حقارت نیست بلکه به معنی آگاهی و بینش خوب است. یاد بگیرید با این افراد در مورد آنچه از دست داده‌اید صحبت و به اصطلاح «درددل» کنید. اگر دوست ندارید در این مورد با کسی صحبت کنید هم می‌توانید احساسات خود را یادداشت کنید.

ایمان خود را قوی و به این فکر کنید که معنای این از دست‌دادن در زندگی چیست.

هولناک‌ترین حادثه‌ها ممکن است مقدمه مثبت‌ترین تحولات زندگی ما باشند. «استیو جابز» بنیان‌گذار شرکت عظیم اپل، در زندگی‌نامه خود گفته است اخراج او از اپل بهترین شانس و رویداد زندگی‌اش شده و موفقیت‌های بزرگ و بی‌نظیری که پس از تاسیس شرکت جدیدش به نام «نکست کامپیوتر» به دست آورده، مرهون همین رویداد می‌داند!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *