دلیل بخشیدن دیگران از دیدگاه دکتر اصفهانی

forgiveness

چرا و چگونه دیگران را ببخشیم؟ چاپ شده در هفته نامه سلامت.

وقتی از کسی می‌رنجید، در واقع ابتدا به خود آسیب می‌زنید. زمانی که خشمگین می شوید و کلامتان تند و طعنه‌آمیز می‌شود، سیتم مغزی شما بیکار نمی‌نشیند و هورمون‌های کورتیزول و آدرنالین ترشح می‌کند . بررسی ها نشان می دهند  در مواقعی که چنین شرایطی به شکلی مداوم و مزمن ادامه پیدا می کنند ، سلامت جسمانی و روانی افراد در معرض خطر قرار می گیرد.

هنگامی که رنجیده اید  و یا به دلیل خشم شدید از کسی متنفر می‌شوید، احساسات خوشایند شور، شوق، سرزنده‌بودن و لذت را از دست‌می‌دهید و در مقابل احساسات دردناکی مثل خشم، عصبانیت، غم و دلهره ذهنتان را فرامی‌گیرد . به این ترتیب درست مثل اینکهخود را در زندان احساسات درناک حبس کرده باشید، زندگی‌تان را پر رنج و مشکل‌‌دار می‌کنید.

چنین می توان گفت که اگر ما نسبت به دیگران نفرت و خشم داریم ناراحتی ‌آن در درجه اول برای خودمان می‌ماند و هرگاه عشق خود را به دیگران ابرازمی‌کنیم، احساس خوشایندی را ابتدا درون خود تجربه می‌کنیم.

بنابر این وقتی از دست کسی دلخور می‌شوید، به این فکرکنید که رهاکردن خشم و فراموش‌کردن رنجش ، فقط برای طرف مقابل سود ندارد، سود فراموش‌کردن رنجش، در وهله نخست از آن خود شماست.

چگونه ببخشیم و از دلخوری‌های خود کم کنیم؟

  1. احساس رنجش خود را بپذیرید و به خود حق دهید که چنین احساسی داشته باشید فقط به صرف اینکه شما انسان هستید.
  2. شرایط ایجاد رنجش را در خود بررسی و علت‌های آن را پیدا کنید.
  3. با کلامی قاطعانه (اما همراه با احترام)، این احساس را با کسی که از او رنجیده‌اید، در میان بگذارید. شما می‌توانید اگر امکان‌پذیر و شرایط مهیاست، گریه کنید. در بسیاری از موارد اگر قادر به ابراز ناراحتی باشید، دلخوری و عصبانیت تان از دیگران کم خواهد شد.
  4. به این نکته توجه کنید که کسی که از او رنجیده‌اید، ممکن است مشکل روان‌شناختی داشته باشد (غم، اضطراب، حسادت و…).
  5. ممکن است طرف مقابلتان، آگاهی‌های محدودی از شما و شرایطتان داشته و به همین دلیل ناخواسته و بدون اینکه خودش متوجه باشد، رفتاری انجام داده که مورد رضایت شما نبوده است.
  6. به این موضوع دقت کنید که اگر این شخص عاقل‌تر و آگاه‌تر بود، شاید به نحو دیگری عمل می‌کرد اما او داناتر و آگاه‌تر نیست.
  7. به خود یادآور شوید که چنین شخصی به دلیل محدودبودن توانایی‌هایش، رنج می‌کشد، بعد از خود بپرسید حاضرید او را به خاطر آنکه داناتر و آگاه‌تر نیست، ببخشید؟
  8. فراموش نکنید که سود بخشیدن، برای شماست نه برای دیگران. بخشش، یک انتخاب است برای آرامش بیشتر در زندگی. پس به نفع شماست که رنجش خود را کنار بگذارید تا از زندگی لذت ببرید.
  9. اگر با استفاده از این راهکارهای ساده، قادر به کنار گذاشتن رنجش‌های خود یا حل و فصل آنها نیستید یا رنجش‌هایتان زیاد و کهنه شده‌اند (وقتی رنجش‌‌ها به کینه تبدیل می‌‌شوند)، برای التیام زخم‌های روانی ناشی از آنها از روان‌شناس بالینی کمک بگیرید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *