عشق و صمیمیت

عاشق شویم و از صمیمیت نترسیم

دکتر مریم حناساب زاده اصفهانی، چاپ شده در هفته نامه سلامت.

عشق، نیرویی است که فراتر و باشکوه تر از هر نیروی دیگری زندگی انسان را تحت تاثیر قرار می دهد. عشق نادیدنی است و نمی توان آن را دید یا اندازه گرفت اما آنقدر نیرومند است که می تواند در یک لحظه انسان را دگرگون کند و به او لذتی دهد که هیچ جایگزین  دیگری ندارد….

نتایج برخی از پژوهش های علمی نشان داده اند که روابط عاشقانه با تقویت سیستم ایمنی بدن می تواند باعث شود افراد کمتر به بیماری های جسمی و روان شناختی مبتلا شوند. محققان به این نتیجه رسیده اند میزان مرگ ومیر در افرادی که روابط عاشقانه مطلوب و پایدار دارند، در مقایسه با افرادی که چنین روابطی ندارند، کمتر است. همچنین پژوهش ها نشان داده اند قسمتی از مغز که باعث کنترل درد می شود، در افراد عاشق، فعال تر است. در بررسی های دیگری که در مورد عشق و صمیمیت انجام شد، یافته های جالب دیگری به دست آمد مثلا اینکه قدرت روابط عاشقانه به اندازه ای است که می تواند باعث شود زخم ها سریع تر بهبود یابند.

در تعاریف روان شناختی، مفهوم صمیمیت نیز که به معنای احساس نیاز برای برقراری روابط نزدیک با کسی است که عاشقش هستیم، می تواند با ایجاد هیجان های مثبت خوشحالی و شور و شعف همراه شود که نتیجه آن به غیر از حس لذت، رشد شخصیتی است ولی متاسفانه برخی افراد از برقراری روابط نزدیک و صمیمانه با همسالان، دوستان، خانواده یا حتی برقراری رابطه عاشقانه با همسر خود دوری می کنند. گاهی پرهیز از روابط صمیمی و نزدیک شدن به دیگران به دلیل آن است که فرد این گونه روابط را پرمخاطره می پندارد و نگران تعهدات و قیدوبندهای مربوط به روابط بین فردی است. چنین افرادی صمیمیت را مغایر آزادی شخصی می دانند و به همین دلیل سعی می کنند به دیگران نزدیک نشوند. برخی افراد نیز همواره نگران هستند که حقوقشان در روابط بین فردی پایمال شود. آنها فکر می کنند نزدیک شدن به دیگران، یعنی نادیده انگاشتن خود. این افراد از صمیمیت پرهیز می کنند تا دچار چنین مشکلی نشوند. بسیاری از مردم هم مدام نگران هستند که دیگران آنها را تایید نکنند و چنانچه مورد قضاوت و انتقاد دوستان خود قراربگیرند، به شدت نگران و مضطرب می شوند. آنها به همین دلیل خود را از دیگران دور نگه می دارند و کمتر وارد گفت وگو و بحث ها می شوند تا کمتر مورد داوری قرار بگیرند.

برخی از شایع ترین مشکلات مربوط به عشق و صمیمیت که ممکن است شما هم با آن درگیر باشید، عبارتند از:

 1. پرهیز از برقراری روابط عاطفی به دلیل احساس «دوست داشتنی نبودن» یا طرز تفکر «سزاوار و شایسته دریافت عشق نبودن»
 2. نرفتن به سمت روابط عاطفی به علت ترس از دست دادن رابطه و شکست عاطفی
 3. اعتماد نکردن به جنس مخالف به دلیل خاطرات و تجربه های ناخوشایند از روابط قبلی
 4. داشتن احساس یک طرفه به فردی که علاقه ای متقابل ندارد و اصرار یا التماس به او برای برقرارماندن رابطه
 5. افکار منفی درباره عشق و روابط مانند «عشق همیشه دل آدم را می شکند»، «مردها فقط دنبال یک چیز هستند» و «مسوولیت حفظ روابط عاطفی فقط با زن هاست»
 6. فراموش کردن خود در یک رابطه صمیمانه به دلیل عشق شدید و گذشت و ایثار بیش از حد
 7. برقراری رابطه ای دیگر با وجود داشتن یک رابطه عاطفی خوب به دلیل نداشتن توانایی وفاداربودن
 8. برعهده نگرفتن مسوولیت جبران کمبودها در رابطه و نداشتن تعهد برای حفظ و نگهداری یک رابطه سالم و کام دهنده
 9. غیرمنطقی و بالابودن توقعات و انتظارات در یک رابطه و آسیب زدن به طرف مقابل با این توقعات
 10. برقراری روابط عشقی فقط برپایه احساسات و بدون دخالت منطق، با کسانی که مناسب نیستند مانند افراد متأهل یا با کسانی با فاصله سنی بسیار زیاد، (دوست داشتن با برقراری روابط عشقی متفاوت است).
 11. بی تفاوتی احساسی به طرف مقابل و باقی ماندن در رابطه ای که بیشتر شبیه «جدایی» است تا «ارتباط»
 12. شکست عشقی
 13. بدرفتاری احساسی از جانب طرف مقابل (سرزنش و تحقیر و انتقاد مداوم یا تهدید به جدایی) و انجام ندادن هیچ اقدامی برای پیشگیری از بدرفتاری به دلیل ترس از دست دادن.

 

برچسب شده در:, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *